Najlepšie oleje na vlasy - REBRÍČEK

POROSITA VLASOV

Starostlivosť o vlasy je najúčinnejšia, keď zodpovedá presne vašim potrebám. To je dôvod, prečo by mal výber kozmetiky závisieť od stavu vašich vlasov. Poškodené vlasy potrebujú úplne inú kozmetiku ako tie zdravé, ktoré zas treba chrániť, aby sa nepoškodili. Je to podobné ako s rovnými a kučeravými vlasmi, pretože každé si vyžadujú iný druh kozmetiky s iným účinkom.

Mali by ste sa pozrieť lepšie na pórovitosť vlasov, aby ste sa vedeli lepšie starať o svoje vlasy!

Štruktúra vlasov

Každý by mal viac či menej poznať štruktúru vlasov. Pod kožou sú umiestnené cibuľky. Tie určujú budúci stav vlasov. Čím silnejšie a lepšie zakorenené v koži, tým lepšie. Časť, ktorá rastie cez kožu, sa nazýva vlasový korienok. To je tá časť, ktorú máme tendenciu nazývať vlasmi. Vo vlasoch sa nachádza medulla, ktorá je potiahnutá kôrou a kožičkou. Posledný prvok je tvorený niekoľkými vrstvami a je zodpovedný za pórovitosť vlasov.

ČO JE PÓROVITOSŤ VLASOV?

Vlasová pórovitosť nie je nič iné ako úroveň, pri ktorej sú vlasové kutikuly zvýšené. Pórozita určuje stav vlasov. Čím viac je kutikula zdvihnutá, tým je stav vlasov horší. Potom je jemný vlasový korienok odhalený a náchylnejší vplyvom škodlivých faktorov.
Rozlišujeme tri typy pórovitosti vlasov:

1.   Nízka pórovitosť – kutikula sa drží na korienku, vlasy sú rovné a hladké.
2.   Stredná pórovitosť – kutikula je zvýšená, vlasy sú vlnté a trochu suché.
3.   Vysoká pórovitosť – kutikula sa zdvihne na maximum, vlasy sú tuhé a drsné.

Musíte poznať svoje vlasy, aby ste vedeli, čo potrebujú. Efektívna starostlivosť o vlasy je založená predovšetkým na pochopení problému a hľadaní riešenia. Široko otvorené vlasové kutikuly vytvárajú väčšinu obáv. Je to preto, že vlasy sú kučeravé kvôli vlhkosti, krehké, náchylnejšie k poškodeniu spôsobenému kaderníckym ošetrením alebo dokonca slnkom. Ak sa zaujímate o zdravú regeneráciu vlasov, musíte poznať pórovitosť vašich vlasov.

AKO URČIŤ PÓROVITOSŤ VLASU?

Existuje niekoľko metód, ktoré umožňujú určiť pórovitosť vlasov. Najefektívnejšie je jednoducho pozorovanie. Vlasy s každou pórovitosťou sa líšia len pri pohľade na ne. Rovnako ako keď dáte poškodené a zdravé vlasy vedľa seba. Rozdiel uvidíte hneď.

Vlasy s nízkou pórovitosťou sú charakteristické pre ázijské ženy, ktoré majú rovné a tmavé vlasy. Vlasy sú hladké na dotyk a dosť ťažké, bez objemu. Nemajú žiadne problémy ako sú lupiny, zlomené končeky alebo krehkosť. Je ľahké ich umyť a potom vysušiť. Na druhej strane, vlasy s nízkou pórovitosťou odolávajú úpravám, takže akékoľvek účesy alebo natáčanie vlasov sú komplikované.

Vlasy so strednou pórovitosťou má väčšina žien na celom svete. Tieto vlasy sú zvyčajne zvlnené a môžu byť kučeravé (najmä kvôli vlhkosti). Ide o typ vlasov, ktorý môže trpieť lupinami, zlomenými končekamy a krehkosťou. Jeho problémom je mastná pokožka hlavy a suché končeky. Vlasy so strednou pórovitosťou sú drsné na dotyk, nemajú lesk a ich farba bledne.

Vlasy s vysokou pórovitosťou sú najviac poškodené, drsné a krehké. Často sú kučeravé a oslabujú sa kaderníckymi ošetreniami. Charakteristickou vecou tohto typu vlasov je zvýšená krehkosť, rozštiepené končeky, nadmerné vypadávanie a krehkosť. Tieto vlasy nemajú lesk a sú krehké a extrémne suché. Okamžite absorbuje vodu a stratia ju rovnako rýchlo.

Existujú rôzne metódy na určenie pórovitosti vlasov:

  • test s vodou (vezmite si pramienok vlasov, umiestnite ho do vody a pozorujte, ako rýchlo ju absorbuje a spadne na dno pohára; vlasy s vysokou pórovitosťou budú klesať rýchlo, vlasy s nízkou pórovitosťou budú plávať)
  • kokosový test (pokryte vlasy kokosovým olejom a pozorujte ich reakciu; ak sú vlasy zelektrizované, máte vlasy s vysokou pórovitosťou, a ak sa vlasy vyhladia, máte vlasy s nízkou pórovitosťou).

Najlepšiu diagnózu vám však poskytne návšteva trichologistu. Niektoré kaderníctva majú trichologisové stanice, kde môžete pozorovať vaše vlasy pod mikroskopom. Táto metóda je najpresnejšia metóda na určenie pórovitosti vlasov. Špecialista vám môže povedať viac nielen o stave vašich vlasových kutikul, ale aj o vašej pokožke hlavy.

PREČO BY STE MALI POZNAŤ PÓROVITOSŤ VAŠICH VLASOV?

Ak si chcete vybrať najlepší vlasový olej, je potrebné poznať pórovitosť vašich vlasov. Vlastnosti oleja sú rôzne najmä v závislosti od obsahu mastných kyselín. Existujú tri základné typy:

  • Oleje pre vlasy s nízkou pórovitosťou s vysokým obsahom esenciálnych nasýtených mastných kyselín. Tu patria väčšinou druhy rastlinného masla s malými časticami, ktoré môžu ľahko preniknúť do štruktúry vlasov.
  • Oleje pre vlasy so strednou pórovitosťou obsahujú prevažne mononenasýtené mastné kyseliny, tj. omega 7 a omega 9. Tu sú častice väčšie a oleje možno opísať ako polosuché.
  • Oleje pre vlasy s vysokou pórovitosťou s polynenasýtenými mastnými kyselinami, tj. omega 3 a omega 6. Tieto oleje neuschnú, pretože ich častice sú najväčšie.